Sanal Onkoloji

Sanal Onkoloji

Biliyor Musun?

Sanal Onkolojide Tüm Sorularının Cevabı Var

Stres günlük hayatımızın bir parçasıdır. Kısa süreli stres genellikle kolayca üstesinden gelinebilen bir durum olmakla birlikte, uzun süreli kronik stres sağlığınızı ciddi olarak bozabilir. 

Uzun süreli ve ne zaman biteceği belli olmayan stresli durumlar bağışıklık sistemini zayıflatarak hastalıklara davetiye çıkarabilir. Vücut stres ile başa çıkmak için bazı hormonlar salgılar; buna bağlı olarak kan basıncı artar, nabız yükselir ve kan şekeri artar. Uzun süreli stres yaşayan kişilerde hazımsızlık, kısırlık, idrar yolu problemleri ortaya çıkabilir ve bağışıklık sistemi zayıflar. Bu kişilerde infeksiyonlar, başağrıları, uykusuzluk, depresyon ve kaygı bozuklukları sık görülür. Anoikis adı verilen kanserli hücrelerin ölümünün stresli kişilerde azaldığı, kan yapımını artıran hormonların arttığı ve bu süreçlerin kansere zemin hazırladığı iddia edilmektedir. Ayrıca stresli durumlarda sigara içmek, fazla yemek ve alkol tüketimi gibi sebepler kanser riskinizi dolaylı olarak artırabilir. 

Ancak, bağışıklık sisteminin zayıflamasının kanser gibi hastalıkları artırabileceğini öne süren uzmanlar olsa da, stres ile kanser arasında çok net bir bağlantı tespit edilememiştir. Yapılan geniş kapsamlı çalışmalarda stres ile bağırsak, akciğer, meme, prostat kanserleri arasında herhangi bir ilişki tespit edilmemiştir. Yine de siz stresten uzak durun, iyi uyuyun, düzenli egzersiz yapın ve sağlıklı beslenin.

Share This Article

Related Post

Akciğer Kanserinin En Önemli Belirtileri

Akciğer Kanserinin En Önemli Belirtileri

Çoğu akciğer kanseri, yayılana kadar herhangi bir b...

Kemoterapi Sırasında Yapılması Gerekenler

Kanser kemoterapisi kolay bir süreç değildir. Hastal...

Kanserle Daha Uzun, Daha Dolu Bir Yaşam Yaşamak İçin İpuçları

Kanserle Daha Uzun, Daha Dolu Bir Yaşam Yaş

Kanser olduğunuzda, sadece kanserden kurtulmak için ...

Leave a Comment

Chati Aç
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?