Sanal Onkoloji

Sanal Onkoloji

Biliyor Musun?

Sanal Onkolojide Tüm Sorularının Cevabı Var

Kanser olduğunuzda, sadece kanserden kurtulmak için değil, daha iyi hissetmek ve olabildiğince iyi yaşamak için her gün yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Hâlâ tedavi görüyor veya tedaviyi tamamlamış olsanız da, işte kendinize bakmanız için ipuçları.

Sağlıklı Beslenin

İyi dengelenmiş bir diyet programı yapın. Bu size hem enerji hem de güç verebilir.

  • Meyve ve sebzeler
  • Tam tahıllar
  • Az yağlı süt
  • Yağsız kümes hayvanları ve balık

Bu yiyecekleri bırakın;

  • İşlenmiş gıdalar
  • Kırmızı et
  • Tatlılar
  • Yüksek yağlı süt

Tedavi görüyorsanız, ekstra protein ve kaloriye ihtiyacınız olabilir. Ancak mide bulantısı, yutma güçlüğü veya kabızlık gibi yan etkiler yemek yemek istememenize neden olabilir. Yeterince sağlıklı yiyecek alabilmeniz için yapabileceğiniz sağlıklı diyet değişiklikleri fikirleri hakkında doktorunuzla veya bir beslenme uzmanıyla konuşun.

Egzersiz Yapın

Mümkünse her gün aktif olmaya çalışın. Bazı günler egzersiz yapmak istemeyebilirsiniz, ancak hareket etmek fiziksel ve zihinsel sağlığınız için çok önemlidir. Egzersiz, kaslarınızı güçlendirmeye ve dengenizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yorgun veya depresyona girme olasılığınızı azaltabilir ve hatta daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir.

Her gün 30 dakika aerobik aktivite yapmaya çalışın. Yürümek, yüzmek veya bahçede çalışmak gibi kalbinizi hızlandıran şeyler bunlar. Her hafta 2 güne kadar – kaslarınızı inşa ettiğiniz – kuvvet antrenmanı yapın.

Başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Hangi egzersizlerin sizin için en iyi işe yarayabileceği konusunda size bazı fikirler verebilirler. Biraz rehberlik aldıktan sonra, hoşunuza giden aktiviteleri seçin.

Sağlıklı Kilonuzu Koruyun

Tedavi sırasında yemek istemediğiniz veya rahatsız edici yan etkiler nedeniyle kilo verebilirsiniz. Meme ve prostat kanserleri gibi hormonlara bağlı kanserler için olanlar gibi bazı tedaviler kilo almanıza neden olabilir. Ayrıca rutininiz değiştiği için daha da ağırlaşabilirsiniz.

Doktorunuza sağlıklı kilo hedefinizin ne olması gerektiğini sorun. Bu hedefe ulaşmak için iyi beslenme, egzersiz ve sağlıklı alışkanlıklardan oluşan bir kombinasyon kullanın – örneğin televizyon karşısında çok fazla zaman harcamamak gibi – bu hedefe ulaşmak için. Sağlık ekibinizin, olmanız gereken kiloda kalmanıza yardımcı olabilecek başka fikirleri de olabilir.

Arkadaşlarınız ve Ailenizle Bağlantı Kurun

İhtiyacınız olduğunda başvurabileceğiniz bir destek sistemine sahip olmak önemlidir.

İster ayak işlerini yapmak, ister evde yardım etmek, sizi doktora götürmek veya yemek hazırlamak olsun, yardım kabul etmekten korkmayın. Ayrıca, ihtiyacınız olan tüm bilgileri aldığınızdan emin olmak için randevularınıza birini getirmeniz de yardımcı olabilir.

Duygularınız hakkında konuşabileceğiniz bir kişinin olması da önemlidir. Aile ve arkadaşlara ek olarak, bir destek grubu bulmak isteyebilirsiniz. Sizinle aynı şeyleri yaşayan insanlarla konuşmak, daha az yalnız hissetmenize ve daha çok bir topluluğun parçası gibi hissetmenize yardımcı olabilir. Doktorunuz çevrimiçi veya yüz yüze bir grup bulmanıza yardımcı olabilir.

Sevdiğiniz Şeyleri Yapın

Kanser olduğunuzda her şeyin değiştiğini düşünmek kolay olabilir. Ama şimdi sizin için gerçekten neyin önemli olduğuna karar vermenin tam zamanı. En sevdiğiniz şeyleri yapın ve günlerinizi sevdiğiniz insanlarla geçirin.

Yeni bir normal yaşam tarzı ve rutin oluşturmaya çalışın, ancak ortaya çıkan değişikliklere açık olun.

Sigara İçmeyi Bırakın

Tütünden uzak durun. Sigara içiyorsanız, durun. Ve sigara içen insanlardan kaçının .

Alışkanlıktan kurtulmak ve pasif içicilikten uzak durmak sizi daha sağlıklı tutar ve başka bir kanser türüne yakalanmanızı engeller.

Tökezlerseniz pes etmeyin. Tamamen durmadan önce birkaç deneme yapmanız gerekebilir. Çoğu insanın bırakma konusunda yardıma ihtiyacı vardır, bu nedenle ilaç veya nasıl bırakacağınıza dair ipuçları için doktorunuza danışın.

Alkolü Bırakın

İçmek bazı kanser türlerine yakalanma şansınızı artırabilir. Ayrıca tedavi sırasında bazı ilaçlarla etkileşime girebilir ve ağız yaraları gibi yan etkileri daha olası hale getirebilir. Alkol ayrıca kanser stresiyle baş etmenin sağlıksız bir yolu olabilir.

Randevularınızı Saklayın

Sağlık ekibinizle iletişimde kalın. Kontrolleri atlamayın. Hangi semptomları izlemeniz gerektiğini ve hangi takip tarama testlerine ihtiyacınız olabileceğini bildiğinizden emin olun. Nasıl hissettiğiniz veya ne beklemeniz gerektiğiyle ilgili sorularınızı sorun.

Share This Article

Related Post

Stres Kanser Yapar Mı?

Stres günlük hayatımızın bir parçasıdır. Kısa ...

Kemoterapi Sırasında Yapılması Gerekenler

Kanser kemoterapisi kolay bir süreç değildir. Hastal...

Kemoterapi Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir

Kemoterapi tedavisi gören bir hasta sağlıklı bir bi...

Leave a Comment

Chati Aç
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?