Sanal Onkoloji

Sanal Onkoloji

Biliyor Musun?

Sanal Onkoloji de Vaka Çalışmaları Mevcut

Kanser tedavisinde radyoterapi tedavi yöntemi en sık tercih edilen ve hem diğer tedavi yöntemleri ile hem de tek başına uygulanan bir işlemdir. Daha çok ışın tedavisi olarak bilinen bu yöntem ile kanser hücrelerinin yok edilmesi amaçlanır. Bunun için ışın olarak ifade edilen mor ötesi X ışınları kullanılır ve kanser tedavi edilmeye çalışılır.

Radyoterapi Yöntemi Nedir?

Radyoterapi yöntemi kişinin vücudunda kanser olan bölgeye yoğun olarak, elektromanyetik dalgaların ve ultraviyole ışınların uygulanması ve kanser hücrelerinin yok edilmesini sağlayan bir tedavidir. Uygulanan X ışınları, doku katmanlarını yok eder ve özellikle genetik bilgilerin yer aldığı DNA yapısında değişiklikler yaratır. Kanser hücrelerinde de DNA genetik yapısında değişimler söz konusudur. Uygulanan ışın tedavisi ile birlikte bu dokuların düzeltilmesi ve tedavi edilmesi sağlanır.

Kanser Tedavisinde Radyoterapinin Faydaları Nelerdir?

Kanser tedavisi radyoterapi yöntemi kullanılarak yapıldığında, pek çok önemli fayda karşımıza çıkar. Zaten uzun yıllardır, kanser tedavilerinde bu kadar tercih edilmesinin en önemli nedeni de bu faydalardır. Genel olarak tedavi yönteminin en önemli faydaları şöyledir;

  • Kanserin tedavisinde doğrudan kullanılabilen bir tedavidir.
  • Işın tedavisi diğer kanser tedavi yöntemlerine destek olarak da kullanılabilen, aynı zamanda tamamlayıcı bir tedavidir.
  • Cerrahi müdahale öncesinde, kanser hücrelerinin küçültülmesi ve cerrahi tedavinin başarı oranının artırılmasında da çok etkilidir.
  • Eğer cerrahi müdahale sonrasında, vücutta halen bir kanser hücresi varlığı söz konusu ise yine bunun da tedavi edilmesinde etkilidir.
  • İlerleyen kanser türlerinde, hastalarda hayatı zorlaştıran belirtilerin hafifletilmesi ve hastaların günlük yaşamının kolaylaştırılması için etkilidir.

Kanser Tedavisinde Radyoterapi Nasıl Uygulanır?

Kanserli hücrelerin yok edilmesi, hastanın rahat etmesi ve süreci daha hızlı atlatması için kullanılan radyoterapi son derece faydalıdır. Bu tedavi uygulanırken, hastalara belirli aralıklarla uygulama yapılır. Işın tedavisi 1-10 hafta arasında süren bir tedai yöntemidir. Hastalara haftada tam 5 gün uygulama yapılır. Hastalığın durumuna ve tedavi planına bağlı olarak 10-30 dakika arasında bir ışın tedavisi gerçekleştirilir. Kanser tedavisinde radyoterapi uygulandıktan sonra hastanın sağlıklı hücrelerinin kendi toparlaması ve süreci daha güçlü yönetmesi için belirli aralıklar verilerek uygulama yapılır.

Share This Article

Related Post

Kanser Tedavisinde Hormonal Tedavi Yöntemi

Kanser tedavisinde hormonal tedavi yöntemi kanserli do...

Kanser Tedavisinde Hedefe Yönelik Tedavi Yö

Kanser tedavisinde hedefe yönelik tedavi aslında teda...

Kanser Tedavisinde Evreleme Yöntemi

Kanserler genelde 4 evre olarak sınıflandırılırlar...

Leave a Comment

Chati Aç
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?