Sanal Onkoloji

Sanal Onkoloji

Biliyor Musun?

Sanal Onkolojide Tüm Sorularının Cevabı Var

Kanser tedavisinde kemoterapi tedavi yöntemi en sık başvurulan tedavi yöntemidir. Kemoterapi temel olarak, kanser hastalığının ilaçla tedavi edilmesidir. Bazı kanser hastalarında direkt kemoterapi tedavisine başlanırken bazı hastalarda ise cerrahi müdahale sonrasında tamamlayıcı tedavi olarak tercih edilir. Kemoterapi tedavisinde kullanılan ilaçlar, kanser hücreleri üzerinde büyümeyi ve çoğalmayı engelleme etkisi yaratır. Böylece kanserli, hücrelerin yok edilmesi sağlanır.

Hangi Hastalara Kemoterapi Uygulanır?

Kemoterapi yöntemi kişilerde var olan kanser türüne ve evresine göre başlanabilen bir tedavi yöntemidir. Kanser hücrelerinin tedavi edilmesi ve tümörlerin yayılmasının önlenmesi için gereklidir. Buna ek olarak kanser belirtilerinin hafifletilmesi ve ortadan kaldırılması için de tercih edilir. Hastalara tek başına kemoterapi tedavisi yeterli olurken, bazen cerrahi müdahalenin ve radyoterapinin ardından da uygulanabilir. Hastalarda cerrahi müdahale öncesinde kanser hücresinin küçültülmesi ve cerrahi operasyon sonrasında da vücutta kalmış olan kanser hücrelerinin tamamen temizlenmesi için uygulanır.

Kanser İçin Kemoterapi İlaçları Nasıl Uygulanır?

Kanser tedavisi kemoterapi yönteminde kullanılan ilaçlarla tedavi gerçekleştirilir. Bu ilaçlar, hastalara ağız yoluyla ve damardan verilir. Uygulama biçimine göre kemoterapi tedavileri şöyle devam eder;

  • Damardan uygulanan kemoterapi ilaçları, kişinin serumuna katılır. Bu ilaçlar belirli sürelerde verilerek tedavi amaçlanır.
  • Ağızdan alınan ilaçlarla sağlanan kemoterapi yönteminde de hasta klasik olarak ilaç formunda kemoterapi alır. Hastalara ilaçları nasıl kullanacakları detaylı bir şekilde anlatılır ve hastanın kendi tedavisini gerçekleştirmesi sağlanır. 
  • Bazı hastalarda kemoterapinin bir diğer uygulama biçimi de vücudun belirli bölgelerine uygulama yapmaktır. Bu tedavi biçiminin tam donanımlı bir hastane yapılması gerekir.

Kanser Tedavisinde Kemoterapi Neden Tercih Edilir?

Kanser tedavilerinde uzun zamandır tercih edilen en etkili yöntemlerden biri kemoterapidir. Kemoterapi yönteminde, hastalara çok fazla zorluk çıkarmayacak bir yol izlenir. Cerrahi müdahale edilemeyecek hastalarda özellikle çok önemli bir fayda sağlar. Kanser tedavisinde kemoterapi ayrıca çok etkili olduğu için de tercih edilmektedir. Birçok hasta kemoterapi ile birlikte kısa sürede kanseri yenebilmektedir. Kemoterapi ile birlikte sıklıkla tamamlayıcı ve farklı kanser tedavi yöntemleri de tercih edilmektedir. Bu yöntemin tek eksi yönü, vücuda verildiğinde kanser hücreleri ile birlikte sağlıklı hücreleri de etkilemesidir.

Share This Article

Related Post

Kanser Tedavisinde Palyatif Tedavi Yöntemi

Kanser tedavisinde palyatif tedavi yöntemi bu zorlu ve...

Kanser Tedavisinde Hedefe Yönelik Tedavi Yö

Kanser tedavisinde hedefe yönelik tedavi aslında teda...

Kanser Tedavisinde Cerrahi Tedavi Yöntemi

Kanser tedavisinde cerrahi tedavi yöntemi en çok terc...

Leave a Comment

Chati Aç
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?