Sanal Onkoloji

Sanal Onkoloji

Biliyor Musun?

Sanal Onkoloji'nin Birçok Hastane İle Anlaşması Var

Kanser tedavisinde hedefe yönelik tedavi aslında tedavi için akıllı ilaç kullanılmasıdır. Bu ilaçların temel amacı, kanser hücrelerinin büyümesinin ve ilerlemesini engellenmesidir. Kullanılan ilaçlar, belirli kanser hücreleri üzerinde etki eder ve kişinin tüm vücudundan ziyade sadece kanser hücreleri üzerinde etki eder. Hedefe yönelik kanser tedavisi, pek çok avantajı ve faydası olan etkili bir kanser tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkar.

Hedefe Yönelik Akıllı İlaç Nedir?

Hedefe yönelik tedavi seçeneğinde, özel olarak geliştirilen ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar, tümör dokusunun büyümesi ve ilerlemesini engelleyen özel moleküllere etki eder. Böylece direkt olarak kanser hücresi üzerinde etkilidir. Geleneksel olarak uygulanan kemoterapiler ve radyoterapiler, hücre bölünmesini engeller ve vücutta hızla bölünen kanser hücrelerini öldürür. Her ne kadar kanser tedavisinde etkili olsa da bu işlem sırasında vücudun geneline de zarar verir. Hedefe yönelik tedavilerde asıl amaç hem kanser dokusunu yok etmek hem de vücutta olabildiğince az yan etki yaratmaktır.

Hedefe Yönelik Kanser Tedavi Türleri

Kanser akıllı ilaç tedavisi kendi içinde farklı türlere ayrılmaktadır. Bunların ayrı ayrı bilinmesi ve incelenmesi gerekir. Buna göre uygulanan akıllı ilaç tedavileri şöyledir:

Monoklonal antikorlar

Monoklonal anikorlar, kanser tedavilerinde kullanılan büyük biyolojik ajanlardır. Canlı organizmalardan üretilir ve kan dolaşımı üzerindeki hedeflerin tanınması ve bunlara bağlanarak yok edilmesi üzerinde etkilidir. Bu tedavi yöntemi ile birlikte ortaya çıkan yan etkilerin genel olarak zararsız olduğu bilinir. Kişilerin toplardamarından serum olarak uygulanan bir tedavidir.

Küçük molekül ilaçlar

Küçük moleküllü ilaçlar, hedef hücrelere ulaşabilmesi için oldukça küçük boyutlarda olan ajanlardır. Kanser tedavilerinde kullanılan bu ilaçlar, hücrelerin çoğalmasını engeller ve hayatta kalmaları için gerekli bazı faktörleri etkiler. Belirli hedefler üzerinde hareket ettiği için tamamen hedefe yönelik olarak uygulanan bir ilaç tedavisidir. Tedavi sırasında ortaya çıkan yan etkiler, ilacın etki mekanizmasına göre değişiklik göstermektedir. Buna karşın tüm yan etkilerin ılımlı olduğu ifade edilir.

Hedefe yönelik tedavi kanser başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Kanser tedavilerinde de kişinin vücuduna verilen zarar en aza indirildiği için çok faydalı ve avantajlıdır.

Share This Article

Related Post

Kanser Tedavisinde Hormonal Tedavi Yöntemi

Kanser tedavisinde hormonal tedavi yöntemi kanserli do...

Kanser Tedavisinde Palyatif Tedavi Yöntemi

Kanser tedavisinde palyatif tedavi yöntemi bu zorlu ve...

Kanser Tedavisinde Tamamlayıcı ve Alternati

Kanser tedavisinde tamamlayıcı ve alternatif tıp yö...

Leave a Comment

Chati Aç
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?