Sanal Onkoloji

Sanal Onkoloji

Biliyor Musun?

Sanal Onkoloji de Vaka Çalışmaları Mevcut

Kanser tedavisinde cerrahi tedavi yöntemi en çok tercih edilen ve zorunlu hallerde başvurulan yöntemlerdir. Cerrahi yöntemler aynı zamanda bilinen en eski tedavi yöntemleridir. Kanser tedavisinde en etkili yöntemlerden biri olan cerrahi müdahaleler, kendi içinde farklı türlere ayrılır. Kanserin türüne ve uygulanan cerrahi müdahaleye göre bunlar sınıflandırılır. Her birinin kendi içinde incelenmesi ve detaylandırılması gerekir.

Kanser Ameliyatı (Cerrahisi) Nedir?

Kansere cerrahi tedavi uygulamak, oldukça tercih edilen ve etkili olan yöntemlerdir. Kesi oluşturularak gerçekleştirilen tedavi yöntemleri, cerrahi müdahale olarak ifade edilir. Cerrahi yöntemlerde, tercih edilen yönteme göre büyük veya da daha küçük kesiler oluşturulur. Yapılan tedavi, açılan kesilerden gerçekleştirilir. Amaç kanserli hücrelerin ve dokuların temizlenmesi sağlanır. Günümüzde cerrahi tedavi yöntemlerinin yanı sıra farklı tedavi yöntemleri de tercih edilir. Ancak halen en etkili yöntemler arasında kesinlikle cerrahi müdahaleler gösterilir.

Kanser Tedavisinde Kullanılan Cerrahi Yöntemler

Cerrahi tedavi kanser başta olmak üzere pek çok hastalığın tedavi edilmesinde etkilidir. Kanser tedavilerinde açık ameliyat, robotik cerrahi ve laparoskopik tedavi yöntemleri uygulanır. Bunların ayrı ayrı incelenmesi gerekir.

Açık Ameliyat

Açık ameliyat, klasik cerrahi müdahaledir. Kanser hücresinin veya da dokusunun olduğu bölge açılır ve buradan müdahale edilir. İyileşme süreci uzun olduğu ve riskleri daha fazla olduğu için, son yıllarda mecbur kalınmadıkça tercih edilmemektedir.

Robotik Cerrahi

Robotik cerrahi, son yıllarda başta onkolojik tedaviler olmak üzere pek çok cerrahi operasyonda tercih edilir. Kanser dokusunun olduğu bölgede, robotik kollar yardımı ile cerrahi işlem sağlanır.

Laparoskopi

Laparoskopi, çok küçük ameliyat kesileri oluşturularak gerçekleştirilen boyutları yalnızca 1 cm ve daha az olan operasyonlardır. Açık ameliyatlara göre daha az hasar verir ve iyileşme süresi de daha kısadır. 

Kanser tedavilerinde kullanılan cerrahi müdahaleler arasında, açık ameliyat her ne kadar riskli olsa da kanserli hücrelerin çıkarılmasında çok daha etkilidir. Kanser tedavisi cerrahi yöntem tercih edildiğinde, doğal olarak çok daha etkili ve kalıcı çözümler sunar. Tabi uygulanan yöntemin ve uzman doktorun, tedavinin başarısını artırdığını ifade etmemiz gerekir.

Share This Article

Related Post

Kanser Tedavisinde Tamamlayıcı ve Alternati

Kanser tedavisinde tamamlayıcı ve alternatif tıp yö...

Kanser Tedavisinde Evreleme Yöntemi

Kanserler genelde 4 evre olarak sınıflandırılırlar...

Kanser Tedavisinde Kemoterapi Tedavi Yöntemi

Kanser tedavisinde kemoterapi tedavi yöntemi en sık b...

Leave a Comment

Chati Aç
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?