Sanal Onkoloji

Sanal Onkoloji

Biliyor Musun?

Sanal Onkolojide Uzman Doktorlardan Bilgi Alabilirsiniz

Prostat Kanseri Ne Zaman Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Soru Sahibi: admin 27 views

Prostat kanseri tanısı konulduktan ve evrelemesi yapıldıktan sonra düşük orta yüksek şeklinde risk sınıflaması yapılır. Ayrıca lokal, lokal ileri ve metastaik şeklinde de değerlendirilebilir.

Risk değerlendirmesi hastanın PSA sonuçlarına, patolojik değerlendirmenin derecesine(gleason skorlaması), tümör evresine, kemik ya da uzak organ yayılımının olup olmamasına göre yapılmaktadır.

Ayrıca hastanın bundan sonraki yaşam beklenti süresi, ek hastalıklarının olup olmaması tedavi seçeneklerini etkilemektedir. Hastalara temelde 4 seçenek sunulur.

  • Aktif izlem
  • Ameliyat (açık, robotik, laparoskopik)
  • Radyoterapi
  • Hormon tedavisi

Hasta düşük riskli ise( PSA 10 ng/dL nin altında, patolojik sınıflama (gleason) 6-7, 2 veya daha az odakta tümör varlığı, kemik sintigrafisinde tutulum yok, MRI/BT normal) hastaya ilk planda aktif izlem önerebiliriz.

Aktif izlemden kasıt hastayı yakın takibe almaktır. Her 3 ayda bir PSA takibi 1 yılın sonunda da yeniden biyopsi yapılır. Evrede ya da risk de değişiklik var ise hasta yeniden tedavi açısından risk sınıflamasına sokulur ve tedavi buna göre belirlenir.

Bu grup hastalar bazen akif izlemi istmemektedir. Bu durumda cerrahi tedavi ya da radyoterapi alternatifleri hastayla tartışılır. Düşük riskli hastalar hormonoterapi önerilmez.

Hastalar orta riskli ise ( PSA 10-20, patolojik skor 7-8, 3 den daha fazla tümör odağı, kemik sintigrafisi negatif, MRI/BT normal) Cerrahi tedavi ya da hastanın durumuna göre alternatif ışın tedavisi (radyoterapi), brakiterapi (lokalize ışın tedavisi), kriyoterapi önerilebilir.

Hastalar yüksek riskli ise (PSA 20 nin üstü, patolojik skor 9-10, kemik tutulumu+/-, MRI/BT +/- ) ise hasta lokal ileri ise cerrahi tedavi alternatif olarak ışın tedavisi ve diğer tedaviler önerilebilir. Ancak tedavi alternatiflerini belirlemede hastanın yaşı, yaşam beklentisi, hastanın kendi kararı çok önemlidir.

Hasta metastatik ise Hormonoterapi ya da uzak organlarda da metastaz var ise kemoterapi düşünülebilir. Hormona direnç geliştiğinde ise kemoterapi alternatifleri mevcuttur.

 
Chati Aç
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?