Sanal Onkoloji

Sanal Onkoloji

Biliyor Musun?

Sanal Onkoloji de Vaka Çalışmaları Mevcut

Beslenme Önerileriniz Nelerdir?

Soru Sahibi: admin 22 views

Hastalıkların çoğunun düzenlenmesinde beslenme ve sıvı dengesi çok önemlidir. İyi huylu prostat büyümesi hastalığında da öncelikle beslenme alışkanlıklarının ve sıvı alımının düzenlenmesi gerekir.

Öncelikle günlük mevsim ve hava durumuna göre 1.5-2 litre sıvı tüketimi böbrek fonksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonu gelişmemesi için önemlidir. Ancak sıvı alımının yatmadan 2 saat önce kesilmesi önerilir.

Aksi takdirde gece idrara çıkma sıklığı artar ve konforu bozar. Günlük 5-10 porsiyon meyve ve sebze tüketimi özellikle A ve D vitamini alımı açısından önemlidir. Likopen yapılan bazı çalışmalara göre prostat hastalıklarını önlemede önemlidir ve en çok domateste bulunur.

Bu nedenle domates tüketimi önerilir. Omega-3 yağ asidi bakımından zengindir ve beslenmede yer almalıdır. Yağlı soğuk su balıkları ve keten tohumu iyi omega-3 kaynağıdırlar. Yaklaşık 30 gram badem, ceviz fındık alımı faydalıdır.

Yukarıda da belirttiğim gibi aşırı yağlı diyetlerden, alkollü, gazlı içeceklerden, şekerli besinlerden, yağlı etlerden, kızartmalardan uzak durmalıyız.

Chati Aç
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?