Sanal Onkoloji

Sanal Onkoloji

Biliyor Musun?

Sanal Onkoloji de Vaka Çalışmaları Mevcut

Memedeki sertlik nasıl geçer?

Soru Sahibi: admin 23 views

Meme kanseri sıklığı göz önüne alındığında memelerde bir sertlik farkedildiği zaman meme kanseri korkusu yaşanması doğaldır. Memesinde sertlik hisseden birçok hastanın kanser olma korkusuyla panik halinde hastaneye geldiği görülür.

Muayene olup belli bir sonuç alıncaya kadar şöyle düşünmenizi tavsiye ederiz.

√ ASLINDA BU GERÇEK BİR KİTLE OLMAYABİLİR. Meme içinde salgı bezleri, salgı kanalları, destek dokusu, yağ dokusu gibi farklı kıvamda dokular vardır. Özellikle salgısal dokular hormonların etkileriyle sık sık değişimler gösterebilirler.

√ ELE GELEN SERTLİK ÇOĞU ZAMAN İYİ HUYLU BİR KİTLE OLABİLİR. Özellikle sıvı içerikli kesecikler şeklindeki (kistik) kitleler pek çok kadında gözlenebilir. Bunlar kanser yönünden bir risk taşımazlar.

Katı içerikli (solid) kitlelerin ise çoğu (fibroadenom, fibrokistik hastalık gibi) iyi huylu hastalıklara bağlı olabilir. Yakın takip edilmeleri ve kitlenin türünün saptanması için bazen parça (biyopsi) alınması gerekebilir.

√ Elbette farkedilen şey kötü huylu bir kitle de olabilir. Ancak bu ihtimal özellikle hasta 40 yaşın altındaysa yukarıda sayılan iyimser tahminlere oranla zayıf bir olasılıktır. Kesin sonuca muayene, görüntüleme tetkikleri ve gerekiyorsa biyopsi yapıldıktan sonra ulaşılabilir.

Chati Aç
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?