Sanal Onkoloji

Sanal Onkoloji

Biliyor Musun?

Sanal Onkoloji de Vaka Çalışmaları Mevcut

Gırtlak (larenks) kanserine karşı hangi önlemler alınabilir?

Soru Sahibi: admin 22 views

Gırtlak kanserinin oluşmasını önlediği kanıtlanmış bir yol yoktur. Ancak, gırtlak kanseri riskinizi azaltmak için:

  • Sigarayı bırakabilir veya sigara içmeye başlamazsınız. İçiyorsanız, bırakmalısınız. Eğer sigara içmiyorsanız, başlamayın. Sigarayı bırakmak zor olabilir, bu sebeple yardım alın. Doktorunuz, ilaçlar, nikotin replasman ürünleri ve danışmanlık gibi birçok sigara bırakma stratejisinin faydalarını ve risklerini size anlatabilir.
  • Alkolü hiç değilse ölçülü için. Alkol almayı seçerseniz, aşırıya kaçmayın. Bu, sağlıklı yetişkinler açısından 65 yaşının üzerindeki tüm erkekler ve her yaştaki kadınlar için günde bir içki ve 65 yaş ve daha küçük yaştaki erkekler için günde en fazla iki içki anlamına gelir.
  • Meyve ve sebzelerle dolu sağlıklı bir diyet seçin.Meyve ve sebzelerde bulunan vitamin ve antioksidanlar gırtlak kanseri riskinizi azaltabilirler. Çeşitli renkli meyve ve sebzeleri yiyin.
  • Kendinizi HPV’den koruyun.Bazı gırtlak kanserlerine cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan human papilloma virüsünün (HPV) neden olduğu düşünülmektedir. Cinsel partner sayınızı sınırlandırarak ve her cinsel ilişkide prezervatif kullanarak HPV riskinizi azaltabilirsiniz. Ayrıca, erkek çocuklar, kız çocuklar ve genç kadınlar ve erkekler için mevcut olan HPV aşısını da düşünün.
Chati Aç
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?