Sanal Onkoloji

Sanal Onkoloji

Biliyor Musun?

Sanal Onkoloji'nin Birçok Hastane İle Anlaşması Var

Dudak tedavisi nasıl yapılır?

Soru Sahibi: admin 16 views

Dudak kanseri tedavileri şunları içerir:

  • Cerrahi. Cerrahi, dudak kanserini ve onu çevreleyen sağlıklı dokuyu çıkarmak amacıyla uygulanır. Ardından cerrah normal yeme, içme ve konuşmaya izin verecek şekilde dudağı onarır. Ayrıca yara izini azaltacak teknikler de kullanılır.
  • Küçük kanserler için cerrahi sonrası dudağın onarılması basit bir işlem olabilir. Ancak daha büyük kanserlerde dudağın onarılması için yetenekli bir plastik ve rekonstrüktif cerrah gerekebilir. Rekonstrüktif cerrahi vücudun başka bir bölgesinden, yüze doku veya deri taşınmasını da içerebilir. Ayrıca dudak kanseri cerrahisi, boyundaki kanserli lenf düğümlerinin çıkarılmasını da içerebilir.
  • Radyoterapi. Radyoterapi kanser hücrelerini öldürmek için X-Ray veya protonlar gibi güçlü ışınları kullanır. Dudak kanserinde radyoterapi tek başına veya cerrahi sonrası uygulanabilir. Radyasyon yalnız dudağa veya boyundaki lenf düğümlerine de verilebilir.
  • Dudak kanserinde radyoterapi çoğunlukla ışınları hassas bir şekilde odaklayan büyük bir makineden gelir. Ancak bazı vakalarda radyasyon doğrudan dudağa yönelir ve kısa süreliğine orada kalır. Bu yöntem brakiterapi olarak adlandırılır ve doktorların radyasyonun daha yüksek dozlarını uygulamasına imkan tanır.
  • Kemoterapi. Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için güçlü ilaçlar kullanır. Dudak kanserinde bazen kemoterapi, tedavinin verimini artırmak adına radyoterapi ile birlikte verilir. Vücudun diğer kısımlarına yayılmış ileri dudak kanserlerinde kemoterapi, sizi daha rahat hissettirmek amacıyla belirti ve bulguları azaltmak üzere kullanılabilir.
  • Hedeflenmiş ilaç tedavisi. Hedeflenmiş ilaç tedavileri kanser hücrelerinde bulunan özel zayıflıklara odaklanır, bu zayıflıkları engelleyerek kanser hücrelerinin ölmesine neden olur. Genellikle kemoterapi ile birlikte uygulanır.
  • İmmünoterapi. İmmünoterapi, bağışıklık sisteminizin kanser ile savaşmasına yardım eden bir ilaç tedavisidir. Vücudunuzun hastalıklarla savaşan bağışıklık sistemi kanser hücrelerine saldırmayabilir çünkü bu hücreler bağışıklık sisteminden saklanmalarına yardımcı olacak proteinler üretirler. İmmünoterapi bu sürece karşı çalışır. Dudak kanserinde immünoterapi, kanser ilerlediğinde ve diğer tedaviler seçenek oluşturmadığında düşünülebilir.
Chati Aç
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?