Sanal Onkoloji

Sanal Onkoloji

Biliyor Musun?

Sanal Onkolojide Uzman Doktorlardan Bilgi Alabilirsiniz

Yutak (Farenks) Kanseri Nedir ve Neden Oluşur?

Soru Sahibi: admin 21 views

Yutak kanseri, yutakta bulunan yassı doku hücrelerinde meydana gelen kanserdir. Şikayetler genellikle ses tellerini etkilemeye başladığında meydana geldiği için erken saptanması zordur. Ancak erken saptandığında sigara gibi etkenler azaltılarak gerileyebilir. İlerleyen yutak kanseri, yakın bölgelere yayılım gösterir. Başlıca nedeni sigara kullanımıdır, hastaların %90’ı sigara kullanmaktadır. Aşırı alkol kullanımı, İnsan Papilloma Virüsü (HPV) enfeksiyonu, kronik burun enfeksiyonları, tütsülenmiş gıda tüketimi diğer nedenleri arasında sayılabilir.

Yutak kanserlerinin başlıca belirtileri seste değişiklik ve ses kısıntılarıdır. Boğaz ağrısı, yutma zorluğu, öksürük, kulak ağrısı, boyunda şişlik, koku alma ve işitme kaybı, çift görme ya da şaşılık, yüzde uyuşukluk gibi belirtileri de bulunur.

Tanı fiziki muayenede yutağın iç yüzünün ağız içinden bir ayna yardımı ile ya da endoskopi ile görüntülenmesi ile başlar. Yutak kanserinin etkilediği lenf bezleri boyun muayenesi ile kontrol edilir. Ayrıca gerekli durumlarda biyopsi, ultrasonografi, tomografi ve manyetik rezonans taramaları da tanı konulmasında yardımcı olur.

Tedavide kanserin yerleştiği bölge, kanserin aşaması ve hastanın genel sağlık durumu değerlendirilir. Tek ya da kombinasyon olarak kemoterapi (ilaç tedavisi), radyoterapi (radyasyon tedavisi) ve cerrahi tedavi (ameliyat) uygulanır. Genellikle yutağın tamamı alınmadan ses tellerinin en az zarar görmesi amaçlanır.

Chati Aç
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?