Sanal Onkoloji

Sanal Onkoloji

Biliyor Musun?

Sanal Onkoloji'nin Birçok Hastane İle Anlaşması Var

Geniz (Nazofarenks) Kanseri Nedir ve Neden Oluşur?

Soru Sahibi: admin 19 views

Geniz kanseri, boğaz ile burnun ile birleştiği yerde, genizde oluşan kanser türüdür. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, en önemli etkenin İnsan Papilloma Virüsü (HPV) enfeksiyonu olduğu görülmüştür. Sigara ve alkol kullanımı, yüksek oranda tütsülü ya da salamura gıda tüketimi geniz kanserine neden olabilir. Hastalar genelde ileri yaştadır.

Geniz kanserinde sık rastlanan belirtiler boyunda şişlik ve çift görmedir. Bunların yanı sıra, tekrarlayan kulak enfeksiyonları, yüzde uyuşma, bağ ağrısı, işitme kaybı, burun kanamaları, boğaz ağrısı da geniz kanserinin belirtileri arasındadır.

Geniz kanserinde tanı, boğazın fiziki muayenesi ve biyopsi ile gerçekleşir. Gerekli durumlarda ileri görüntüleme yöntemleri ile tarama yapılabilir. İnsan Papilloma Virüsü (HPV) enfeksiyonunun belirlenmesi için kan tahlilleri yapılır. Erken evrede tedavi şansı yüksek olduğundan hastalığın erken tanısı önem taşır.

Geniz kanserinde ilk tedavi seçeneği radyoterapi, diğer adıyla ışın tedavisidir. Hastaların %70’inde ilk başvuruda boğazda lenf bezlerine yayılım (metastaz) görülür. Tedavi sırasında primer bölge (kanserin ilk ortaya çıktığı bölge) tedavi edilirken boyun bölgesi de ışın tedavisi alanı içine alınır. Diğer baş ve boyun kanserlerinden farklı olarak geniz kanserinde, uzak bölgelere yayılım yüksek oranda görülür. Vücutta uzak bölgelere yayılım varsa ışın tedavisinin yanı sıra kemoterapi de uygulanabilir.

Chati Aç
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?