Sanal Onkoloji

Sanal Onkoloji

Biliyor Musun?

Sanal Onkolojide Tüm Sorularının Cevabı Var

Ağız Kanseri Nedir ve Neden Oluşur?

Soru Sahibi: admin 19 views

Ağız kanseri; dudak, dil, diş eti, damak, ağız tabanı ve dilin arka bölgelerinde görülür. Ortalama görülme yaşı 60’tır. Erkeklerde daha sık görülür. Ağız kanseri geçiren her 4 kişiden 3’ü sigara ve alkol kullanmaktadır. Hem sigara hem alkol kullananlarda, alkolün sigaradaki kanser yapıcı maddelerin emilimin artırmasından dolayı görülme riski daha fazladır. Ayrıca iyi temizlenmeyen, yetersiz bakım gören takma dişler de ağız kanserine neden olabilir.

Ağız içinde ağrılı olmasa da geçmeyen şişlik ve yaralar ağız kanserinin ilk belirtilerindendir. Konuşma ve yutkunma zorluğu, uyuşma hissi, ağızda görülen beyaz ve kırmızı lekeler, ağız kanseri belirtileri olarak değerlendirilir. Gelişen tümörler ağrı vermese de yaralar yayılarak kanamaya sebep olabilir.

Ağızda bir ay boyunca devam eden herhangi bir şişlik veya doku değişikliğinde hekimin fiziksel muayenesi gereklidir. Muayeneye ek olarak küçük bir biyopsi ile teşhis konulur. Kanserin boyutunu belirlemek ve yayılımını öğrenmek üzere Bilgisayarlı Tomografi (BT) veya Manyetik Rezonans (MR) taramaları yapılabilir.

Tedavi genelde tüm kanserli dokuların cerrahi müdahale ile çıkarılması, radyoterapi, kemoterapi ya da bu yöntemlerin hep birlikte kullanılmasından oluşur. Hastaya özel tek ya da birleşik tedaviler uygulanabilir. Erken tedaviyle iyileşme olasılığı yüksektir. Tedavi sonrası ağızda ya da dişlerde onarıcı bakım, konuşma terapisi ve beslenme danışmanlığı gibi destekler alınabilir.

Chati Aç
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?