Sanal Onkoloji

Sanal Onkoloji

Biliyor Musun?

Sanal Onkoloji'nin Birçok Hastane İle Anlaşması Var

Makat kanseri nasil gecer?

Soru Sahibi: admin 22 views

Anal kanser teşhisi konan hastanın tedavi yöntemi, kanserin hangi evrede olduğu, ne kadar yayıldığı ve tümörün büyüklüğü gibi faktörler göz önünde bulundurularak seçilir. Makat kanserinin tedavisinde kullanılan birçok farklı yöntem olsa da nadir vakalar dışında genellikle aynı yöntemler kullanılır. Günümüzde anüs kanseri uygun tedavi yöntemleri uygulandığı takdirde vücuttan temizlenebilen kanser türleri arasında yer alır. Hastalığın evresine göre çoğunlukla cerrahi müdahale yerine kemoterapi ve radyoterapi yöntemleri tercih edilse de küçük tümör hücrelerinde ya da erken evrede cerrahi yöntemler kullanılabilmektedir.

Anal (Makat) Kanseri Tedavi Yöntemleri

  • Kemoterapi ve Radyoterapi: Kanser çok erken evrede değilse genellikle radyoterapi ve kemoterapi tedavisi uygulanır. Radyoterapi tedavisinde kanser hücrelerine yüksek dozda x ışını uygulanırken, kemoterapi yönteminde ise kanser hücrelerini öldüren tıbbi ilaçlar kullanılmaktadır. Doktorun gerek gördüğü durumlarda iki tedavi aynı anda uygulanabilmektedir.
  • Cerrahi Yöntem: Genellikle anal kanserin ilk ve erken evrelerinde uygulanır. Tümörün boyutuna ve yerine göre cerrahi yöntemler tercih edilebilir. Tümör küçük ise cerrahi müdahale ve lokal eksizyon yöntemi ile kesilerek, kanserli hücre bölgeden temizlenir.
  • İmmünoterapi: Kanser tedavisinde, vücudun bağışıklık sistemine yönelik uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kanser hücreleri, vücudunun savunma mekanizmasına karşı protein üretir ve savaş açar. Bu şekilde saklanan kanser hücreleri, immün sistemi olarak da bilinen bağışıklık sistemi ile baskılanamaz. Bu yüzden İmmünoterapi tedavisinde, bu sisteme karşı çalışacak tedavi yöntemi uygulanır.
  • Destekleyici (Palyatif) Bakım: Palyatif bakım, diğer tedavi yöntemleri gibi tek başına uygulanabilen bir tedavi yöntemi değildir. Daha çok uygulanan tedavi sonrasında izlenen uzun aşamalı bir bakım ve kontrol sürecidir. Kanseri ileri evre olan ve ağır atlatan hastaların yaşadığı zorlukları ve etkileri hafifletecek şekilde özel destek sağlanır. Uzman doktor, hemşire ve sağlık çalışanları kontrolünde sağlanan destekleyici bakım süreci, hastanın daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olur.
Chati Aç
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?